Każdy twórca grafiki, fotograf, projektant stron internetowych, ale także osoby, które na własną rękę tworzą dla siebie różne projekty graficzne znają program GIMP. Istnieje on już na rynku ponad 20 lat. Jest cały czas aktualizowany i polepszany, dlatego jest jednym z najbardziej znanych, udostępnianych za darmo programów do tworzenia grafiki rastrowej. Może go nauczyć się każdy, kto wykazuje chęci oraz motywację do nauki regularnej. Jest bardzo wiele sposobów na nauczenie się dobrej obsługi programu i efektywnego korzystania z narzędzi. Kurs GIMP można znaleźć na wielu stronach internetowych w formie filmów czy tekstów wraz ze zdjęciami. Są to często darmowe kursy i tutoriale.
Komercyjny kurs GIMP to nie tylko wysoka jakość
Jednak jeśli szukamy kursu, który będzie zrobiony starannie, ciągle aktualizowanego i wysokiej jakości, warto zdecydować się na kursy komercyjne przez internet. W czasach współczesnych mamy możliwość nauki bez wychodzenia z domu. Jednocześnie wybór materiałów jest ogromny, ponieważ w Internecie tworzyć może każdy. Są dwie bardzo polecane platformy do nauki programu GIMP, ale też wielu innych rzeczy. Pierwszą jest polska Strefa Kursów, a drugą ogólnoświatowe Udemy. Obie platformy mają naprawdę dużo do zaoferowania dla swoich kursantów. Wystarczy założyć tam konto i poszukać pożądanego kursu, który nas interesuje. Od razu po zatwierdzeniu płatności można cieszyć się nieograniczonym dostępem do wiedzy. Poświęć przysłowiową chwilę, by wybrać kurs GIMP, który będzie spełniał Twoje oczekiwania.
Dostosuj stopień zaawansowania kursu
Strefa Kursów oferuje kurs GIMP dla osób początkujących i dla zaawansowanych. Są pełne wiedzy, którą możemy wykorzystać od razu do własnych projektów graficznych. Kurs dla rozpoczynających przygodę z Gimpem zaczyna się od instalacji najnowszej wersji programu GIMP, dostosowywania go do własnych potrzeb oraz ogólnego obeznania się z interfejsem i paskiem narzędziowym. Następnie zaczynamy poznawać konkretne narzędzia do edytowania, zapoznajemy się z pracą z warstwami, maskami, kolorami, filtrami, aby dotrzeć do podstaw retuszu. Tak w skrócie przedstawia się kurs podstawowy oferowany przez Strefę Kursów. Po zapoznaniu się z tą wiedzą, możemy bez problemów tworzyć swoje pierwsze, ciekawe projekty graficzne czy edytować autorskie zdjęcia.
Znasz podstawy? Czas na zaawansowany kurs GIMP!
Jeśli już znamy podstawy działania Gimpa oraz fundamentalne narzędzia, możemy zakupić również kurs zaawansowany, który zgłębia wiedzę o ciekawych efektach graficznych, tekstowych oraz fotograficznych, a także jeszcze ciekawszych opcji edycji, które mogą uczynić z każdego kursanta bardziej świadomego twórcę ciekawych projektów graficznych.
Po polsku? Strefa Kursów. Po angielsku? Udemy!
Drugą, chętnie wybieraną platformą do nauki jest Udemy, który tylko minimalnie różni się od Strefy Kursów. Dostępne na nim kursy Gimpa są tworzone przez różne osoby, dlatego wybór odpowiedniego dla nas szkolenia będzie nieco trudniejsze. Na platformie twórcy oferują kursy z samego Gimpa, ale również jest wiele łączących wiedzę z tego oprogramowania z innymi technologiami, które są przydatne dla współczesnego twórcy. Wybór jest na pewno większy. Zazwyczaj jednak są one dostępne w języku angielskim, jeszcze mało twórców polskich proponuje swoje szkolenia na tej stronie. Są jednak przygotowane polskie napisy dla ułatwienia odbioru przekazu.
Dlaczego warto zapłacić za kurs GIMP?
Obie platformy posiadają w swojej ofercie płatne kursy GIMP. Dlaczego warto płacić za szkolenia, jeśli tak dużo wiedzy możemy zdobyć w tych czasach za darmo? Wystarczy nam wyszukiwarka internetowa. Po pierwsze, jest to motywacja do nauki. Najczęściej nie przykładamy się do zdobywania wiedzy, do której dostęp otrzymaliśmy za darmo. Jak już zapłacimy, to chcemy, aby nam się inwestycja zwróciła, dlatego zabieramy się chętniej do nauki. Po drugie, płacimy nie tylko za sam kurs, ale też za wysoką jakość przedstawionej tam wiedzy oraz za to, że mamy nieograniczony dostęp do niego. Po zakupie w każdej chwili możemy wejść na nasz profil i przeglądać na nowo zakupione kursy, wracać do poprzednio oglądanych filmów, nadrabiać zaległości.
Nie musisz pamiętać, na jakim etapie nauki jesteś
O tym, na którym jesteśmy etapie w nauce informuje nas pasek postępu na obu platformach. Oprócz tego kursy są cały czas aktualizowane i uporządkowane za pomocą bloków. Możemy sobie dzięki temu zaplanować naszą naukę, np. jeden blok dziennie. Nie musimy mieć również dostępu do internetu, aby zdobywać wiedzę. Możemy ściągnąć filmy wideo oraz materiały dołączone do kursu i korzystać z nich w dowolnym czasie i miejscu. Jest to naprawdę dobra opcja dla osób, które nie mają czasu na zaplanowaną czasowo naukę w szkole i wolą naukę zdalną o każdej porze dnia czy nocy.
Wygoda, jakość oraz kontakt z autorem szkolenia
Ci jeszcze wyróżnia platformy z kursami komercyjnymi? Kontakt z twórcami, którym w każdej chwili możemy zadawać pytania. Twórcy starają się tworzyć nie tylko jak najlepsze materiały, ale też przyjazne środowisko do nauki. Informacja o nich jest zawarta, możemy sprawdzić czy jest on warty zaufania, czy wykładana przez niego wiedza jest wiarygodna. Możemy też posłużyć się ocenami i komentarzami na stronie, które pomogą zweryfikować, czy dany kurs jest godny uwagi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
A może jednak darmowe tutoriale GIMPa?
Nie dadzą nam tego wszystkiego darmowe tutoriale dostępne na YouTubie. Nie są one tak wysokiej jakości jak płatne, a na pewno nie jest tego tak łatwo sprawdzić. Na YouTubie może tworzyć filmy każdy. Poza tym wybór jest ogromny. Trudno jest zdecydować się na jednego twórcę filmów. Poza tym często bywa tak, że tutoriale dotyczą tylko jednego narzędzia. Nie wyczerpują tematu, dlatego musimy szukać kolejnych filmów, aby poznać też inne zagadnienia. W związku z tym, że kursy na Strefie Kursów i Udemy są podzielone na bloki tematyczne, z góry wiemy, czego po kursie się spodziewać i czy warto go kupić. Pamiętajmy, że cena nie jest tak wysoka jak na taką jakość kursu i wysokiej jakości platformę dla kursanta, która jest dostępna w każdym momencie i działa na wielu urządzeniach.
Wyłącz obraz i zminimalizuj aplikację
Jeśli na przykład nie chcemy oglądać kursu z obrazem, bo chcemy sobie odświeżyć tylko wiedzę, możemy zminimalizować okno i sobie posłuchać na przykład na smartfonie danego filmu. YouTube nie ma tej opcji jeszcze na telefonach komórkowych. Platformy edukacyjne to idealny wybór dla samouków, którzy lubią sami planować sobie naukę.
Jeśli bardzo liczą się pieniądze…
Mam świadomość, że dla wielu osób kusząca może być perspektywa nauki za darmo poprzez tutoriale z YouTube. Jednak internetowe szkolenia wcale nie są drogie. A mogą być jeszcze tańsze dzięki ofertom specjalnym i kuponom rabatowym. Udostępnia jest zarówno Strefa Kursów (sprawdź) jak i Udemy (sprawdź). Wystarczy wykazać odrobinę cierpliwości, gdyż oferty promocyjne są ograniczone czasowo. Pojawiają się jednak systematycznie, więc masz dużą szansę na znaczną oszczędność. Za kilkadziesiąt złotych możesz zostać ekspertem GIMPa i nie tylko.
ostatnie komentarze