Wielu ludzi kojarzy sztuki walki ze standardową bójką, dlatego też pokazy walk wschodnich, mistrzostwa, zawody, a nawet treningi budzą strach i niechęć. Jednak po bliższej analizie wielu ludzi dochodzi do wniosku, iż jest to doskonałe rozwiązanie i ciekawy sport, warunkiem jest jednak przestrzeganie określonych zasad.
Sztuki walki stanowią jedną z podstawowych umiejętności, którą powinni posiadać przedstawiciele służb mundurowych, przede wszystkim policjanci i pracownicy agencji ochrony. W życiu zdarzają się różne sytuacje, gdy konieczne staje się obezwładnienie przeciwnika tudzież obrona przed agresorem. Należy jednak pamiętać, iż nie może dojść do uszkodzenia ciała przeciwnika tudzież do wykonania działań zagrażających jego zdrowiu lub życiu.
Obezwładnienie bez użycia broni
Doskonałym przykładem może być w tej kwestii praca policjanta próbującego obezwładnić przestępcę. Sytuacje takie zdarzają się bardzo często. Wielu ludzi zakłada, że najlepszą obroną dla policjanta jest broń palna, należy jednak pamiętać, iż stróże prawa mogą korzystać z niej wyłącznie w określonych sytuacjach i we właściwy sposób.
Podstawą działania jest w tej sytuacji umiejętne obezwładnienie przeciwnika za pomocą odpowiednich chwytów obronnych. Najprostszą droga do zdobycia tych umiejętności są kursy obejmujące różne dziedziny sztuki walki. Ogólnie wiadomo, iż każdy policjant czy pracownik ochrony powinien odznaczać się siłą i sprawnością fizyczną, należy jednak pamiętać, że prawo pięści nie jest tutaj podstawowym kryterium.
Sztuki walki zawierają w sobie gro przydatnych i praktycznych elementów, uczą właściwego wykorzystywania własnych możliwości i umiejętności. Zdecydowana większość pracowników mundurowych regularnie uczestniczy w zajęciach obejmujących sztuki walki, zdobywając kolejne pasy, a tym samym zwiększając własne umiejętności.
Siła fizyczna w sportach walki
Warto pamiętać, że szeroko rozumiana samoobrona to nie pokonanie przeciwnika za pomocą silnych uderzeń, ale umiejętne i świadome obezwładnienie. Działanie to stanowi swoistą tarczę obronną dla osoby korzystającej z tych rozwiązań, uświadamiając jednocześnie napastnikowi, iż umiejętność współpracy ciała i umysłu daje znacznie więcej niż silne pięści i nogi.
ostatnie komentarze