Madera jest portugalskim archipelagiem położonym na Oceanie Atlantyckim. Po samym opisie spodziewać się można zatem dość przyjaznych warunków, które pozytywnie wpłyną na odbyty wypoczynek. Jednak jak każde miejsce na świecie, tak i Madera posiada odmienne przedziały temperatur, różne stopnie zachmurzenia, czy występujące deszcze spotykane najczęściej w danych miesiącach.
Temperatura na Maderze – czy zawsze jest ciepło?
W zasadzie porównując temperatury do tych, które znamy, to Madera wyróżnia się na ich tle poprzez średni, roczny wykaz, który zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi i dzięki któremu też nazywana jest “Krainą wiecznej wiosny”. To miano jest całkowicie zasłużone, ponieważ letni okres nie serwuje wczasowiczom zbyt upalnych dni, a zimowy jest po prostu chłodniejszy i bardziej obfity w deszcze. Jednak dla pozytywnie nastawionych podróżników, żaden z okresów nie sprawi problemów. Oczywiście o wiele przyjemniej na Maderze jest od maja do końca września, kiedy to pogoda jest bardziej stabilna a ryzyko opadów o wiele mniejsze. Maderę przyjęło się często dzielić na część północną i południową, które różnią się nieco średnią temperatur. Jeśli chodzi o południe, to temperatura jest tam wyższa, niż w przypadku północy. W obydwu przypadkach oddalając się od nabrzeża w głąb lądu, aura staje się chłodniejsza.
Deszcze małe i ulewne
W przypadku opadów zasada jest bardzo podobna do tej z temperaturami. Południe Madery jest w nie bardziej obfite, niż północ. A każdy krok w kierunku zwiększenia się wysokości terenu to także większa szansa na mokry dzień. O ile w cieplejsze miesiące deszcze są rzadziej spotykane i nie są tak ulewne, to zimowy czas potrafi zaskoczyć opadami tak obfitymi, że wśród wyżej położonych terenów zdarzają się osunięcia błota i skał. Najwięcej deszczowych dni występuje od października do marca.
Więcej słońca, więcej czasu
Aby móc cieszyć się jak największą ilością godzin, które spędza się wśród pięknych widoków, warto przeanalizować nasłonecznienie i występujące zachmurzenia. W grudniu występuje najmniejsza liczba godzin słonecznych a w sierpniu i lipcu, słońca doświadcza się najwięcej. Jeśli chodzi zaś o zachmurzenie, to od października do marca niebo najczęściej zostaje zasłonięte obłokami. Od czerwca do sierpnia sytuacja jest odwrotna. Warto wspomnieć, że pomiędzy lutym a czerwcem na Maderze ma miejsce zjawisko zwane capacete, które charakteryzuje się napływem wyjątkowo gęstych chmur ograniczających widoczność.
Lewady – od południa do północy
Madera słynie ze szlaków, które biegną często tuż obok Lewady, czyli kanału, który służy za transport wody z północy na południe. Omówiona wcześniej temperatura, różni się więc wokół różnych odcinków szlaków, które biegną zarazem przez tereny nizinne jak i górskie. Warto więc przygotować się do spacerów wedle panującej pory roku, jak i konkretnej trasy. Podczas letnich dni nie trzeba zbytnio przejmować się deszczami, jednak dalej warto, dla wszelkiej pewności posiadać osłonę, która zapobiegnie przemoczeniu chociażby od mżawki. W okresy zimowe, raczej jest to już zasadą, aby taka osłona przeciwdeszczowa była jednym z kluczowych elementów wyposażenia. Ponadto ulewom, często towarzyszą bardziej porywiste wiatry, kiedy ciało bardziej narażone jest na działanie zimna. W im wyższe rejony chcemy się zapuścić, tym więcej musimy ze sobą zabrać. Górskie tereny będą oczywiście bardziej wymagające, ale i wokół nich częściej panować będą warunki mniej sprzyjające wędrówkom.
Więc kiedy wybrać się na Maderę?
Zdrowy rozsądek podpowie, że najlepiej wybrać się na wymarzony wypoczynek w okresie letnim. Łagodniejsze warunki pogodowe sprawią, że urlop stanie się bardziej pewnym okresem, który pozwoli zwiedzić więcej, podczas najbardziej sprzyjających warunków. Jednak nie jest to zasada, która ogranicza! Zimą temperatura dalej będzie stosunkowo przyjazna i pozwoli na swobodne zwiedzanie. Wśród terenów wyżej położonych co prawda wystąpić mogą temperatury ujemne, które jednak nie powinny być przeszkodą dla zapalonych podróżników.
ostatnie komentarze