Sezon wakacyjny za pasem, a Ty nie masz pomysłu na wakacyjny urlop? Szukasz noclegu w tradycyjnych hotelach, ale nie możesz znaleźć nic dla siebie? Spróbuj czegoś nowego… skorzystaj z platformy Airbnb. To rewelacyjny sposób rezerwacji pokoju, mieszkania, a nawet całego domu.
Coraz więcej osób w Polsce obecnie korzysta z Airbnb. Poniżej zamieszczamy skrót konkretnych informacji o tej platformie. Tą wiedzę można potraktować jako krótki poradnik dla początkującego. Więcej o Airbnb dowiesz się w drugiej części poradnika.
Co oznacza ikona pioruna obok ceny?
Jest to symbol rezerwacji natychmiastowej. Zamawiając nocleg w miejscu z taką ikoną, gospodarz automatycznie deklaruje, ze ten termin jest wolny i że możemy się u niego zatrzymać. Wbrew pozorom nie zawsze jest to takie oczywiste w przypadku ofert bez ikony pioruna. Nawet jak teoretycznie dla danego miejsca jakiś termin w kalendarzu jest wolny, po wstępnej prośbie o rezerwację możemy otrzymać informację zwrotną z negatywnym rozpatrzeniem naszej prośby o rezerwację. Jest to dość kłopotliwe, tym bardziej gdy podróż planuje się bez długiego wyprzedzenia i alternatywę trzeba szukać na biegu.
Co mówi profil gospodarza?
W każdej ofercie znajduje się sekcja gospodarza. Możemy się z niej dowiedzieć kilku interesujących rzeczy. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to od kiedy dana osoba jest na Airbnb, ile ma recenzji (jest to sumaryczna liczba recenzji ze wszystkich kwater, które posiada oraz ocena od innych gospodarzy) oraz jaki jest wskaźnik i czas odpowiedzi. Najlepiej jak wskaźnik aktywności jest 100%. Oznacza to, że gospodarz nie pozostawił bez odpowiedzi żadnego zapytania wysłanego za pośrednictwem Airbnb. Druga sprawa to czas odpowiedzi. Idealnie jak jest “w ciągu godziny”.
Airbnb wprowadziło także dodatkowe oznaczenie dla swoich najlepszych gospodarzy. Mowa tutaj o ikonce odznaki, która oznacza status Superhosta. Przyznawany jest jedynie gospodarzom z wysoką oceną, dużym wskaźnikiem aktywności i o wysokiej wiarygodności (bez anulowania pobytu bez podawania przyczyny). Status Superhosta wzbudza bardzo duże zaufanie. Od takiego człowieka możemy wynajmować mieszkanie (prawie) w ciemno.
Brak bariery językowej na Airbnb
Świetną sprawą na platformie Airbnb jest wykorzystanie Google Translate. Dzięki temu możemy zrozumieć opinie ludzi z całego świata. Nie ma czegoś takiego jak bariera językowa. Nawet w konwersacji z gospodarzem możemy wykorzystać Google Translate. Naprawdę da radę się płynnie dogadać z ludźmi z całego świata. Komentarze pisane w różnych językach też mogą okazać się zaletą danego miejsca. Świadczy to o jego popularności i buduje obiektywizm kulturowy. Jeżeli odwiedzał je np. Słowak, Węgier, Amerykanin i Rosjanin i wszyscy wypowiadają się pozytywnie – to duży plus dla danego noclegu.
Pytanie o dodatkowe rabaty
Jeżeli mamy już upatrzone dane mieszkanie i wiemy, że ma wolny termin, możemy się pokusić o delikatną negocjację ceny. Niektórzy gospodarza robią takie małe upusty cenowe uśmiechając się w stronę swoich klientów. Sytuacja ma zazwyczaj miejsce w okresach poza sezonem. W Lipcu i Sierpniu ciężko liczyć na jakąkolwiek zniżkę. Ważna informacja! Może się zdarzyć, że niektórzy gospodarze będą chcieli zaproponować nam zniżkę pod warunkiem wynajmu mieszkania (lub pokoju) poza Airbnb. Powinniśmy być z tym bardzo ostrożni. My zalecamy komunikację jedynie przez Airbnb i realizowanie płatności tylko przez platformę. Wszelkie prywatne ustalenia są niezgodne z regulaminem Airbnb oraz pozbawiają nas możliwości zwrócenia się o pomoc do Airbnb w razie potrzeby. Dla kilku groszy nie warto ryzykować spokojem podczas wakacji.
Jak działa mapa przy szukaniu ofert?
Dla niektórych jest przydatna, innych denerwuje… mapa z cenami mieszkań na Airbnb. Mapa ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony idealnie pokazuje lokalizację danego mieszkania – co znacznie ułatwia nam określenie, jak daleko znajduje się od centrum. Z drugiej strony nie pokazuje wszystkich dostępnych ofert, a te które są najbliżej centralnego punktu mapy. Oferty zmieniają się wraz z przesuwaniem mapy. Może to być kłopotliwe jeżeli ofert jest naprawdę dużo. Jeżeli mocno ograniczymy zakres naszych wyszukiwań (użyjemy wiele filtrów) to ułatwi to nawigację. Pamiętaj, że cena pokazywana na mapie nie jest ostateczna. Do tego dochodzi opłata serwisowa Airbnb.
Jeżeli ktoś woli użyć tradycyjnej listy ofert po lewej stronie to sugerujemy odznaczyć opcję “Wyszukuj podczas przesuwania mapy” i oddalić mapę na tyle daleko, aby obejmowała cały obszar, który nas interesuje. Dzięki temu nie przegapimy żadnej oferty. Potem jedyny problem może stanowić jedynie liczba zakładek, którą uruchomimy w trakcie poszukiwania idealnego lokum.
Jak korzystać z formularza wyszukiwania?
Tą umiejętność należy opanować na samym początku. Zawężenie obszaru naszych poszukiwań znacznie ułatwi podjęcie decyzji. Najważniejsze filtry są wyszczególnione:
- Data – przedział czasowy, który nas interesuje. System wyszuka jedynie te noclegi, które mają wolne terminy.
- Goście – maksymalna ilość osób śpiących w danym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że 2 osoby nie mogą wynająć większego mieszkania. Może się jednak okazać, że będzie droższe niż dedykowane dla 2 osób.
- Rodzaj miejsca – podział na całe miejsce (całe mieszkanie lub dom), pokój prywatny (wydzielony pokój w mieszkaniu lub domu), pokój współdzielony (wspólna przestrzeń z innymi ludźmi).
- Cena – zakres ceny za jedną noc, który jest dla nas akceptowalny (warto sugerować się średnią ceną w danej okolicy – np. noclegi w Portugalii będą dużo droższe niż w Gruzji).
Oprócz tych podstawowych filtrów, mamy także do dyspozycji całą gamę różnych udogodnień, które możemy zaznaczyć w zakładce “więcej filtrów”. To między innymi obecność kominka, jacuzzi czy prywatny basen. Wiadomo, że wraz ze wzrostem naszych wymagań, zmieniać się będzie cena wynajmu.
Pokój prywatny czy całe miejsce?
To jest bardzo ważna cecha, która ma ogromny wpływ na cenę noclegu. Wybierając całe miejsce możemy liczyć na maksymalną prywatność. Musimy jednak w tym wypadku przełknąć wyższą cenę. Same pokoje są z założenia dużo tańsze (nie oznacz to jednak, że gorsze). Kwestia naszych priorytetów i nastawienia. Jak zawsze… warto czytać dokładnie cały opis oferty. Może się okazać, że pokój ma prywatną łazienkę i/lub też wyłączny dostęp do kuchni. Niektórzy gospodarze mają tak przystosowane domy do wynajmu, że właśnie posiadają taki cały pakiet (pokój+łazienka+kuchnia). To w zasadzie prawie to samo co wynajem całego miejsca.
Pokój prywatny ma też tą zaletę, że powala bardziej poznać się z gospodarzem, a ten może pomóc nam zgłębić tajniki danej kultury czy zdradzić pewne miejsca, które warto zobaczyć, a nie są opisane w przewodnikach. Jeżeli gospodarz jest komunikatywny, to naprawdę może być ciekawe doświadczenie.
Pamiętaj o miejscu parkingowym
Oprócz wielu fanaberii, które możemy sobie wyobrazić wybierając odpowiednie filtry, warto zwrócić uwagę na darmowe miejsce parkingowe. To niezwykle istotna cecha, gdy wynajmuje się samochód podczas urlopu. Mieszkanie w dużym mieście, w dobrej lokalizacji, bez parkingu może okazać się prawdziwą zmorą. Dodatkowe wykupywanie parkingu jest zazwyczaj bardzo drogie.
Dodatkowe opłaty w Airbnb – co warto wiedzieć?
Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych opłat, z którymi możemy się spotkać wynajmując mieszkanie przez Airbnb. Ich obecność zależy od konkretnej oferty. Należy się dokładnie wczytywać w opis (jeżeli mamy trudności językowe to warto wykorzystać translator). Nie wszystkie te opłaty figurują w liście po prawej stronie w karcie oferty. Czasami są oznaczane w opisie oferty lub regulaminie domu.
- Późny przyjazd – wybierając lot do danego kraju zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu na godziny przylotu. W praktyce zdarza się często tak, że na lotnisku jesteśmy późno wieczorem lub w nocy. Zostaje nam jeszcze kwestia transportu do miasta docelowego, co też często zabiera trochę czasu. Finalnie u hosta w mieszkaniu jesteśmy po północy. Niektórzy “późny check-in” pobierają dodatkową opłatę. Może to być nawet 30 euro. Jeżeli mamy wątpliwości – zawsze warto zapytać gospodarza, czy pomimo późnego przyjazdu na miejsce, nie pobierze od nas dodatkowych opłat.
- Podatek turystyczny – niektórzy uwzględniają go w samej cenie wynajmu, inni pobierają dodatkowo opłatę za każdy dzień pobytu. Jest to jednak zawsze opisane w warunkach wynajmu w opisie samej oferty. Dla świętego spokoju można dopytać gospodarza przed rezerwacją, czy przewiduje dodatkowe opłaty, oprócz tych wyszczególnionych przez Airbnb.
- Dodatkowe osoby – wiele oferta jest skonfigurowanych w ten sposób, że wraz ze wzrostem liczby gości, zwiększa się cena wynajmu. Najlepiej od razu, przy wyszukiwaniu noclegu zaznaczyć pożądaną liczbę osób.
- Opłata za WiFi – rzadko, ale się zdarza – niektórzy pobierają dodatkową opłatę (np. kilka euro dziennie) za korzystanie z bezprzewodowego internetu. W tym wypadku dostaje się zazwyczaj przenośny modem z kartą sim.
- Opłata za sprzątanie – pobierana jest niezależnie od długości pobytu (większość gospodarzy wlicza to w koszty najmu)
Na czym polega depozyt na Airbnb?
Coraz więcej mieszkań wymaga udostępnienia depozytu na poczet wynajmu. Do 2 tygodni po naszym wyjeździe gospodarz ma czas, aby zwrócić się do Airbnb z prośbą o udostępnienie naszego depozytu jeżeli coś zniszczymy. Jest to dość kontrowersyjne (co jeżeli szkody nar?), ale z drugiej strony nie słyszy się za bardzo o nadużyciach prawa depozytu na Airbnb. Tak naprawdę ciężko się dziwić, jeżeli ktoś wynajmuje luksusowy apartament, że chce się jakoś zabezpieczyć.
Strzeż się negatywnych recenzji na Airbnb
To jest dość istotna sprawa jeżeli ktoś często podróżuje z Airbnb. Nie tylko gospodarze powinni obawiać się negatywnych recenzji, ale także goście. Jeżeli przykładowo opuścimy mieszkanie zbyt późno, gospodarz może wystawić nam złą opinię. Będzie ona na stałe przypięta do naszego profilu. Przez to przy następnej rezerwacji noclegu może się okazać, że kolejny gospodarz nam odmówi – zobaczy, że nie wywiązujemy się z regulaminu domu i nie zaakceptuje naszej prośby. Prawda jest taka, że popularne mieszkania mają taki popyt, że gospodarze mogą wybierać sobie spośród lokatorów.
Jak uniknąć kosztów przewalutowania?
Osoba zarejestrowana z Polski ma domyślną walutę ustawioną jako PLN. Jest to jednak kwota przeliczona po przewalutowaniu z Euro. Na mapce widnieją kwoty w złotówkach, ale na ostatnim etapie płatności widzimy już cenę w euro. Nie dziwmy się zatem, iż kwota ściągnięta z naszego konta może być trochę wyższa niż ta, wstępnie kalkulowana na podstronie oferty. Bank pobiera prowizję za przewalutowanie. Aby uniknąć dodatkowych opłat warto ustawić sobie walutę domyślną jako euro i płacić kartą walutową w euro. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka złotych.
Różnica cen w sezonie i poza sezonem
Jeżeli lubisz podróżować w wysokim sezonie – zazwyczaj za nocleg zapłacisz więcej. Gospodarze mogą ustalać inne zakresy cenowe dla danych terminów. Czasami też zdarza się, że dają upusty cenowe np. za wynajem mieszkania ponad 7 dni lub oferty “last minute” na bliskie terminy. Nie ma w tym jednak reguły, wszystko ustalane jest indywidualnie.
ostatnie komentarze