Od pewnego czasu nieustanie wzrasta popularność urządzeń do zmiękczania wody. Dzięki wymianie jonowej wody można cieszyć się z posiadania miękkiej, zdatnej do użytkowania wody. Aby zapewnić prawidłowe działania tego sprzętu niezbędna jest sól tabletkowa. Zatem na czym polega proces regeneracji zmiękczacza wody?
Wielu właścicieli gospodarstw domowych często narzeka na posiadanie twardej wody, bogatej w jony magnezu i wapnia. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w funkcjonalny i praktyczny zmiękczacz wody.
Wymiana jonowa z użyciem zmiękczacza wody
W większości urządzeń służących do zmiękczania w gospodarstwie domowym wody stosowana jest substancja zwana żywica jonowymienną. Dzięki temu specyficznemu złożu, w urządzeniu dochodzi do reakcji wymiany jonowej wody.
Wówczas to szkodliwe substancje takie jak: magnez czy wapń pozostają na złożu, a ich miejsce w wodzie zajmują neutralne jony, które to w istotny sposób wpływają na zmiękczanie wody.
Dzięki procesowi wymiany jonowej każdy posiadacz zmiękczacza wody może cieszyć się miękką wodą, która nie pozostawia na ściankach naczyń uciążliwego kamienia czy osadu.
Jony sodu w wodzie biorą się, dzięki zastosowaniu odpowiedniej soli tabletkowanej, która jest bardzo istotną substancją nie tylko w procesie zmiękczania wody lecz także podczas regeneracji tego urządzenia.
Regeneracja zmiękczacza wody – przebieg procesu
Większość urządzeń do zmiękczania wody funkcjonuje na zasadzie wymiany jonowej. W tym celu posiadają one specjalny zbiornik, do którego wkłada się sól tabletkową.
Każdy właściciel zmiękczacza wody powinien zadbać o to, aby regularnie uzupełniać zbiornik tą substancją. Jest to niezwykle istotne, bowiem w zgromadzonej soli tabletkowanej z udziałem wody wytwarza się roztwór regeneracyjny.
W każdym urządzeniu zdolności jonowymienne żywicy z czasem się wyczerpują i wówczas to podczas procesu wymiany jonowej do tego złoża przyklejają się znaczne ilości jonów wapnia i magnezu. W celu oczyszczenia go z tych jonów musi być wykonany proces regeneracji zmiękczacza.
W trakcie tego procesu solanka jest pobierana ze zbiornika do butli ze złożem i zachodzi między reakcja, podczas której jony wapnia i magnezu zatrzymane wcześniej na złożu są ponownie zamieniane na jony sodu. Dzięki temu można znów cieszyć się z posiadania miękkiej wody.
Chcesz wiedzieć jak dokładnie działa proces wymiany jonowej w zmiękczaczach wody? Przeczytaj artykuł https://www.zestudni.pl/blog/wymiana-jonowa-jak-to-dziala-w-zmiekczaczach-wody/.
ostatnie komentarze